خودرو در اختیار

از زمان ورود اتومبیل به دنیای مدرن بیش از یک قرن می گذرد و در این زمان نسبتا طولانی خودرو ها و خدمات خودرویی پیشرفت های قابل توجهی داشته اند.امروزه زندگی در شهرهای بزرگ هزینه های زیادی دارد و شرایط اقتصادی به هر شهروندی توان خرید یک خودرو را نمی دهد.از طرف دیگر اما ناگزیر به استفاده از خودرو هستیم.

شاید بتوانیم با زندگی در مرکز شهر بسیاری از نیازهای رفت و آمدی خود را از طریق وسایل نقلیه عمومی بر طرف کنیم اما در نهایت برای رفتن به مقاصد دورتر ناچار می شویم از یک خودرو کمک بگیریم و هر چقدر نیاز ما به جا به جایی بیشتر باشد بیشتر احساس می کنیم به یک خودروی در اختیار نیازمندیم.

شاید اولین کسی که احساس کرد بدون خرید یک خودرو هم می تواند خودرو در اختیار داشته باشد یک تاجر آمریکایی بود.او در سال ١٩١۶ یک خودروی در اختیار فورد اجاره کرد و بابت آن ده سنت پرداخت.این ایده،جو ساندرس مالک خودرو را ترغیب کرد تا از این راه،یک کسب و کار راه بیاندازد.او در مدت کوتاهی ٢١ شعبه در آمریکا افتتاح کرد و این بیزینس هیجان انگیز اینگونه به دنیا معرفی شد.با گذشت زمان و پس از پایان جنگ جهانی دوم که اوضاع اقتصادی رفته رفته بهتر میشد تقاضای داشتن این خودرو هم افزایش می یافت.

امروزه این صنعت تحت عناوین مختلفی در حال خدمت رسانی به مردم است و زیر شاخه های زیادی پیدا کرده است.تنوع زیاد خودرو هم موجب شده تا دست اجاره کنندگان خودرو در اختیار باز باشد.آن ها می توانند بسته به نوع استفاده از خودرو،از چند ساعت تا بیش از یک سال از خودرو در اختیار استفاده کنند.

جالب است بدانید این خودرو تنها برای استفاده در داخل شهرها نیست.می توانید این خودرو را را در شهری تحویل بگیرید و در شهر دیگر در موعد اتمام قرارداد تحویل بدهید.همین ویژگی بسیاری از افراد را ترغیب به استفاده از این خدمات می کند.

خودرو در اختیار

سئوالات متداول
1در کجا می توان از خودروی در اختیار استفاده کرد؟
جالب است بدانید این خودرو تنها برای استفاده در داخل شهرها نیست.می توانید این خودرو را را در شهری تحویل بگیرید و در شهر دیگر در موعد اتمام قرارداد تحویل بدهید.همین ویژگی بسیاری از افراد را ترغیب به استفاده از این خدمات می کند.
2اجاره خودرو های در اختیار به چه صورت است؟
اجاره این خودرو تنها مختص افراد حقیقی و عادی جامعه نمی شود و امری متداول بین بخش های مختلف است.برای اجاره خودروهای در اختیار مشتریان رغبت کمتری به برنده های لوکسی مثل بنز،بی ام و،پورشه و... نشان می دهند و از این خودرو ها بیشتر در جهت تشریفات و مراسمات مهم استفاده می شود.
3هزینه ی خودرو های در اختیار به چه صورت است؟
در اصل با توجه به اهداف متغیر در استفاده از خودرو های اختیار، نرخ گذاری این خدمات هم کاملا متغیر بوده و براساس توافق طرفین تعیین می شود.در طول مدت استفاده از این خودرو هزینه های جاری آن مانند سوخت برعهده مشتری می باشد اما شرکت خدمات دهنده خودرو را به صورت بیمه شده تحویل می دهد لذا در هنگام تصادف شما خسارتی پرداخت نخواهید کرد.
4مالیات خودرو های در اختیار به چه صورت است؟
شما ملزم به پرداخت مالیات جهت استفاده از این خدمات نیستید و شرکت های اجاره دهنده خودروی در اختیار،می بایست مالیات واردات یا مالیات سالانه آن ها را پرداخت کنند.زیرا این شرکت ها مالکیت خودروهای در اختیار را دارند.

خودرو در اختیار

همانطور که اشاره شد شما می توانید یک خودرو را از چند ساعت تا یک سال اجاره کنید اما لفظ خودرو در اختیار معمولا برای اجاره خودرو در مدت بیش از یک ماه گفته می شود.شاید از خودتان بپرسید دلیل اجاره یک خودرو برای مدت طولانی چه می تواند باشد. ما در ادامه به چند دلیل برای داشتن این خودرو اشاره می کنیم:

١.تمایلی به استفاده از خودرو شخصی ندارید.شاید متداول ترین دلیل استفاده از این خودرو این باشد که بنا به دلایلی نخواهید از خودروی شخصی استفاده کنید.فرض کنید یک مسافرت طولانی در پیش دارید.خودرو شما استهلاک زیادی دارد یا مناسب یک سفر طولانی نیست.با اجاره یک خودرو در اختیار با آرامش و امنیت می توانید از سفر خود لذت ببرید.

شاید به نظر برسد در ابتدا دارید خرج بیشتری می کنید و استفاده از خودرو شخصی مقرون به صرفه تر باشد اما فراموش نکنید با اینکار جلوی هزینه ‌ی بیشتری که در آینده برای استهلاک ماشین خود باید بکنید گرفته می شود.

٢.خودرو شخصی شما قابل استفاده نیست .ممکن است خودرو شما به علت خرابی در حال تعمیر باشد یا به دلیل نبود قطعه و نقص فنی نتوانید برای مدتی از آن استفاده کنید.یکی از راه های پیش روی شما خودرو در اختیار است تا با خیال راحت به امور زندگی خود برسید.

دلیل دیگر می تواند داشتن مهمان مهم باشد.فرض کنید خودرو شما به علت کثیفی یا قدیمی بودن مناسب پذیرایی یک مهمان نیست می توانید در مدت اقامت مهمان تان یک خودرو در اختیار داشته باشید.

٣.شما خودرویی در اختیار ندارید.در اختیار نداشتن خودرو شخصی معضلی است که دیر یا زود با آن دست و پنجه نرم خواهید کرد.استفاده از تاکسی و وسایل نقلیه عمومی علاوه بر هزینه ای که به شما متحمل می کنند،راحتی و امنیت این خودرو را هم ندارند.لازم نیست حتما خودرو ی شما لوکس باشد.برای کارهای روزمره و رفتن به نقاط شلوغ شهر حتی منطقی تر است که خودرو در اختیار شما یک خودرو متداول باشد.

بیشتر بخوانیم :اجاره ماشین عروس

خودرو در اختیار

نرخ خودرو در اختیار

اولین موضوعی که برای داشتن یک این خودرو ذهن شما را درگیر خواهد کرد نرخ آن است.اگر برای مدت طولانی قصد استفاده از این خودرو را داشته باشید طبیعی است که بخواهید بودجه خود را مدیریت کنید. ما سعی می کنیم در ادامه مطالب مفیدی در خصوص نرخ خودروهای در اختیار بیان کنیم.

خودرو در اختیار

اجاره خودرو های در اختیار

همانطور که اشاره شد شرکت های خدمات دهنده خودرویی مرجع خدمات دهی خودروهای در اختیار هستند.اگر احساس نیاز می کنید و سرمایه خوبی در اختیار دارید می توانید از خدمات شرکت های اجاره خودرو در اختیار بهره مند شوید.

جالب است بدانید برخی از افراد سرمایه دار به جهت اینکه از تمام سرمایه خود به صورت در گردش استفاده کنند،خودرو نمی خرند و از خدمات اجاره خودرو های در اختیار، چه به صورت بدون راننده و یا با راننده استفاده می کنند.حتی به این صورت از هزینه های جاری خودرو مانند بیمه،تعمیرات دوره ای،افت سالانه قیمت خودرو و... معاف می شوند.

نکته مهمی که در اجاره این خودرو وجود دارد این است که شرکت های خدمات دهنده خودرویی به جهت اینکه این خدمات در رده خدمات لوکس محسوب می‌شود،همواره سعی می کنند خودرویی در اختیار شما بگذارند که از نظر ظاهری و موتوری در بهترین شرایط باشد تا بتوانند نظر مشتریان را جذب کنند.

امروزه شرکت ها،بانک ها،برخی ادارات و... از اصلی ترین مشتریان خودروهای در اختیار هستند.اینگونه مراکز بسته به نوع کاری که دارند از یک تا چند خودرو ، نیاز خواهند داشت.از آن جایی که نمی توانند تمام این خودرو ها را به موقع بیمه و سرویس کنند رو به اجاره خودروهای در اختیار آورده اند.

این امر نشان دهنده این است که اجاره این خودرو تنها مختص افراد حقیقی و عادی جامعه نمی شود و امری متداول بین بخش های مختلف است.برای اجاره خودروهای در اختیار مشتریان رغبت کمتری به برنده های لوکسی مثل بنز،بی ام و،پورشه و... نشان می دهند و از این خودرو ها بیشتر در جهت تشریفات و مراسمات مهم استفاده می شود.

در این میان برندهای متوسط و ایرانی مشتریان بیشتری دارند.بخصوص برندهایی مثل تویوتا،کیا،هیوندای و...که از کیفیت و امنیت خوبی برخوردارند.ادارات نیز مشتریان اصلی اجاره برندهای ایرانی در زمینه خودروهای در اختیار هستند.

خودرو در اختیار

هزینه خودروهای در اختیار

اصلی ترین هزینه ای که در قبال دریافت یک خودرو در اختیار باید بپردازید هزینه اجاره آن است.همانطور که گفته شد،حداقل زمان اجاره این خودروها ١٠ ساعت و حداکثر آن ٣۶۵ روز یا یک سال است.اگر خودروی شما با راننده اجاره شود ملزم به پرداخت هزینه بیشتری هستید.

در هنگام اجاره این خودرو ،شرکت خدمات دهنده علاوه بر چک ضمانت به میزان ارزش خودرو،ممکن است از شما درخواست ودیعه بکند که معمولا ۵ الی ١۵ درصد ارزش خودرو است.ذکر این نکته ضروری  است که ادارات و شرکت ها و افراد حقوقی ملزم به ارائه مدارک تضمینی نیستند.

در اصل با توجه به اهداف متغیر در استفاده از خودرو های اختیار، نرخ گذاری این خدمات هم کاملا متغیر بوده و براساس توافق طرفین تعیین می شود.در طول مدت استفاده از این خودرو هزینه های جاری آن مانند سوخت برعهده مشتری می باشد اما شرکت خدمات دهنده خودرو را به صورت بیمه شده تحویل می دهد لذا در هنگام تصادف شما خسارتی پرداخت نخواهید کرد.

اجاره خودروی داخلی مانند انواع پژو و سمند بصورت میانگین برای حداقل سه روز دویست و شصت و پنج هزار تومان تعیین می شود.خودروهای در اختیار پیشرفته تری مانند انواع کیا، تویوتا و هیوندای از نهصدوچهل هزار تومان تا دومیلیون و پانصدهزار تومان برای حداقل سه روز قیمت گذاری می شوند.

این ارقام در خودروهای لوکسی مانند بنز و بی ام و  ماهیانه به ٢٠ میلیون تومان و بالاتر هم می رسد.نرخ های بالا برای خودروهای در اختیار در تهران و بدون راننده تعیین شده است.بدیهی است در شهرهای دیگر و  دریافت خدمات دیگر مثل داشتن راننده این نرخ ها تغییر می کنند.

خودرو در اختیار

مالیات خودروهای در اختیار

نکته ای که ممکن است ذهن بعضی از اجاره کنندگان خودروهای در اختیار را مشغول کند،مالیات خودروهای در اختیار است.اما از همین ابتدا خیال شما را راحت کنیم که ملزم به پرداخت مالیات جهت استفاده از این خدمات نیستید و شرکت های اجاره دهنده خودروی در اختیار،می بایست مالیات واردات یا مالیات سالانه آن ها را پرداخت کنند.زیرا این شرکت ها مالکیت خودروهای در اختیار را دارند.

خودرو در اختیار بلند مدت

در حال حاضر شرکت های خدمات دهنده خودروهای در اختیار حداکثر قراردادهای خود را به صورت سالیانه تنظیم می کنند و در صورت تمایل به تمدید آن می بایست قرارداد جدیدی منعقد کنید.

خودرو بلندمدت در اختیار،مناسب سازمان ها و اداراتی است که پیوسته از خودرو های در اختیار استفاده می کنند یا آن دسته از اشخاص حقیقی که دائم در رفت و آمدند و از پرداخت هزینه های جاری خودرو سر باز می زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما