ون

در این بخش به معرفی انواع خودروهای گروهی از نوع ون می پردازیم. ون به زبان انگلیسی Van شناخته می شود و به آن خودرو چند منظوره نیز اطلاق می شود، ون به خودرو هایی گفته می‌شود كه با هدف بهره ‌گیری از حداكثر فضای داخلی جهت حمل بار یا مسافر طراحی شده‌اند، به همین دلیل برای ترابری اسباب و لوازم حجیم و سنگین یا گروهی چند نفره استفاده می شود. ون ها بطور معمول بدنه ای مکعب شکل دارند که بر روی چهار چرخ سوار شده است. ابعاد بدنه خودرو ها را می توان حد فاصل کلاس استیشن و کامیون در حوضه باربری و مینی بوس در حوضه نفر بری دانست؛ این خودرو ها دارای ابعاد، قدرت موتور و اشکال مختلفی هستند. ون نوع خاصی از خودروها است که فضای کابین زیادی برای حمل بیش از ۷ نفر را دارند. خودروی ون بطور معمول توسط خانواده‌هایی با جمعیت زیاد یا به عنوان تاکسی به کار گرفته می شوند.

ون ها در واقع در دسته بندی خودروهای شخصی نمی توانند قرار بگیرند و در بیشتر موارد مصارفی بطور کامل تجاری دارند؛ برای مثال ون ها برای حمل محموله های مختلف و البته حمل مسافر به تعدادی بسیار بیشتر از خودروهای سواری معروف هستند. ون هایی که برای حمل مسافر طراحی می شوند بصورت معمول دارای حداقل سه ردیف صندلی هستند، ظرفیت سرنشین آنها بین 7 تا 9 نفر است؛ اما ون ها قابلیت حمل 9 تا 11 سرنشین را نیز دارند، این خودروها در بیشتر مدل ها دارای 4 ستون بوده ولی نمونه های 3 ستون و 5 ستون آن نیز در بازار موجود هستند.

ادامه مطلب...

همانطور که می دانید ون ها جزو آن دسته از خودروهایی هستند که ویژگی های مثبت خودروهای سواری و مینی بوس ها و خودروهای گروهی را در خود جا داده اند. از آنجایی که بازار خودروهای ون در ایران آن چنان گرم نیست شما انتخاب های زیادی ندارید. ون‌ها به عنوان خودروهای کاربردی‌تر و مناسب برای خانواده‌هایی که فضای بیشتری می‌خواهند طراحی شده است. مدل‌های بزرگ‌تر اغلب 7 نفره بوده و بطور معمول صندلی‌های ردیف سوم با تا شدن در کف خودرو فضایی ون مانند را ایجاد می‌کنند. تجربه رانندگی شبیه خودرویی عادی و هزینه‌های رانندگی کمتر این خودروها را به گزینه‌ای وسوسه‌انگیز تبدیل می‌کنند. ون‌ها در انواع مختلف و برای کاربردهای گوناگونی طراحی شده‌اند. یکسری از ون ها کارایی انتقال یا ترانسفر مسافر دارند و با عنوان ون های مسافرتی شناخته میشوند.

ون ها را باید فرزندان مینی بوس ها یا مینی‌باس‌ ها دانست. البته شاید میدباس‌ها نیز به‌عنوان دیگر عضو والدین این خانواده قابل شناسایی باشند. هدف همه نمایندگان این کلاس از خودروها جابه‌جایی تعدادی در اندازه یک یا چند خانواده است. پس می‌توان روی آنها به‌عنوان وسیله‌ای برای تفریحات خانوادگی حساب کرد. اما گاه ون‌ها استفاده‌های دیگری جز جابه‌جایی تعداد اندکی مسافر و تفریحات خانوادگی نیز دارند. استفاده از ون‌ها برای جابه‌جایی بیماران و معلولان که در ایران بیش‌تر توسط ون های مرسدس بنز و تویوتا صورت می‌گیرد، یکی دیگر موارد بهره از این قبیل خودروهاست. در برخی موارد خانواده‌هایی با یک عضو بیمار یا معلول ترجیح می‌دهند از مدل‌های مناسب‌سازی شده این نوع خودرو برای عبور و مرور استفاده کنند.

سفر همراه با ون بسیار مورد توجه مسافران قرار گرفته است. بسیاری از مسافران و گردشگران و تور ها برای سفر های خود با تعداد محدود مسافر ترجیح می دهند که ون کرایه کنند و به سفر بروند. به خودرو های ون کاروان هم گفته می شود. از این وسیله های نقلیه برای حمل و نقل اسباب و لوازم و سفر های گروهی و چند نفره استفاده می شود.

خیلی از افراد برای اینکه دسته جمعی و کنار هم سفر کنند از ون ها استفاده میکنند. حتما نیازی هم نیست تا خودشان خودرو ون داشته باشند، بلکه از موسسات و شرکت های اجاره ون به راحتی میتوانند از یک تا چند روز خودروی ون اجاره کنند.

خودروهای ون موارد استفاده زیادی دارند؛ از جمله آنها در قالب تشریفات می باشد. بسیاری از ون های قابلیت استفاده در مراسم تشریفاتی را دارا بوده و به عنوان خودروی تشریفاتی در نظر گرفته می شوند. از ون ها همچنین می توان در بحث انتقال پایانه ها یا ترانسفر فرودگاهی استفاده نمود. از جمله این ون ها می توان از خودرو های ون هیوندا H350 یا ون تویوتا هایس نام برد.

برخی از انواع ون در ناوگان حمل و نقل عمومی و خطوط تاکسیرانی شهری و یا بین شهری مورد استفاده عمومی قرار می گیرد و از جمله این ون در شهر های ایران به ون های دلیکا یا ون نارون اشاره نمود. در سرویس مدارس و دانشگاه ها و همچنین سرویس ایاب و ذهاب کارکنان شرکت ها، سازمان ها، ادارات و کارخانجات نیر مورد استفاده فراوانی دارد. در چند سال اخیر به جهت تحریم شرکت های خودروسازی و نیز مشکلات مربوط به صنعت خودرو و محدودیت های واردات، خودروهای ون موجود در ناوگان حمل و نقل ایران، در شرایط نامطلوب و فرسوده هستند و نیاز به جایگزینی و جوان سازی این ناوگان بیش از پیش احساس می گردد. در سال های نه چندان دور گروه ایران خودرو موفق به تولید ون وانا از نوع چینی این خودرو با نام تجاری فوتون شد. و گروه سایپا نیز ون هایس H2L از نوع چینی این خودرو با نام تجاری برلیانس تولید کرده است.

اغلب خودروهای ون قابلیت این را دارا می باشند که با تغییراتی تبدیل به یک خودروی مسافرتی ایده آل جهت مسافرت های طولانی و ماجراجویانه همچون خودروهای کمپر شوند. بعضی مراکز در کشور وجود دارند که با انجام تغییرات و صرف هزینه های متعارف خوردوی ون شما را تبدیل به یک کمپر زیبا با امکانات متنوع می نمایند.

اگر قصد داشته باشید با افراد زیادی تا 12 نفر به سفر یا جایی بروید بهترین گزینه برای شما کرایه کردن یک ون است. اگر مهمانان ویژه زیادی دارید می توانید از ون تشریفات برای جابجایی استفاده کنید. اگر می خواهید از فرودگاه به تهران یا بلعکس با خانواده یا تعداد نفرات زیادی نقل مکان کنید بهترین گزینه اجاره ون فرودگاه است.

مهمترین انواع ون هایی كه در ناوگان حمل و نقل ایران وجود دارند :

  • (HYUNDAI H۳۵۰) H ون هيوندا ۳۵۰
  • ون تویوتا هایس (TOYOTA HIACE)
  • ون وانا فوتون (FOTON VANA)
  • (BRILLIANCE H۲L) H۲L ون برليانس
  • (IVECO A۳۶) Aون ايويكو ۳۶
  • (HYUNDAI H۱) H۱ ون هيوندا
  • ون بنز ویتو (BENZ VITO)

تماس با ما