سرویس مدارس

حتما تا به حال در فیلم ها و کارتون های آمریکایی دیده اید که اتوبوس های زرد رنگ زیبایی دانش آموزان را از منزل به مدرسه  و بالعکس جا به جا میکنند.هر چند در ایران هیچگاه چنین اتوبوس هایی دیده نشده اما سرویس مدارس وجود دارند.این روز ها کمتر خانواده ای است که حاضر شود فرزند خود را در مسیر مدرسه تنها بگذارد و یا مشغله های روزانه اجازه بدهد تا والدین‌‌، دانش آموزان را خود به مدارس برسانند. از این رو سرویس مدارس، خدمتی است که این نیاز را بر طرف می کند.

در گذشته نه چندان دور، دانش آموزان راه چندانی را برای رسیدن به مدارس نمی پیمودند. در هر محله تعدادی مدرسه در پایه های مختلف وجود داشت که نیاز دانش آموزان را بر طرف می کرد. پس از این دوره و با کم شدن تعداد دانش آموزان و پدید آمدن مدارس غیر انتفاعی، فاصله دانش آموز از مدرسه دور شد و گاهی پیش می آمد که دانش آموز فاصله چند ساعته تا مدرسه خود داشت از این رو سرویس مدارس عهده دار جا به جایی بخش زیادی از این دانش آموزان شد. سرویس مدارس به والدین این رضایت خاطر را می داد که فرزندشان سر وقت به مدرسه خواهد رسید و همچنین در نهایت سلامت و ایمنی به خانه باز خواهد گشت.

سرویس مدارس

سئوالات متداول
1سرویس مدارس چیست؟
سرویس مدارس، وسیله نقلیه ایمن و مناسبی است که از طرف مدارس در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد تا به وسیله یک راننده سالم و مجرب در سطح شهر جا به جا شوند.سرویس مدارس می تواند؛ خودرو سواری، مینی بوس، ون، اتوبوس و... باشد.
2قوانین سرویس مدارس به چه صورت است؟

١.داشتن اساسنامه و شماره ثبت

٢.معرفی خودروها و رانندگان واجد شرایط به مراجع صدور مجوز تأسیس

٣.دارا بودن اجازه‌نامه تأسیس از مراجع مربوط

3شرایط راننده های سرویس مدارس به چه صورت است؟

الف. دارا بودن حداقل 23 سال تمام

ب. دارا بودن گواهینامه معتبر برای رانندگی با وسیله نقلیه مربوط

ت. نداشتن سوء پیشینه مؤثر کیفری و همچنین عدم محکومیت به محرومیت یا محدودیتهای رانندگی

ث. رانندگان سرویس مدارس باید دارای گواهی صلاحیت رانندگی خودروهای حمل و نقل مدارس دانش‌آموزان باشند.

4تعداد روزهای سرویس دهی به چه صورت محاسبه می شود؟
تعداد روزهای سرویس دهی در هر ماه ٢٠ روز محاسبه شده و در ماه های فروردین و خرداد نیز کرایه براساس تعداد روزهای سرویس دهی محاسبه خواهد شد.

سرویس مدارسسرویس مدارس، وسیله نقلیه ایمن و مناسبی است که از طرف مدارس در اختیار دانش آموزان قرار می گیرد تا به وسیله یک راننده سالم و مجرب در سطح شهر جا به جا شوند.سرویس مدارس می تواند؛ خودرو سواری، مینی بوس، ون، اتوبوس و... باشد.

از نکات قابل توجه درباره سرویس مدارس این است که به صورت غیر مستقیم بر روی سلامت روانی دانش آموزان تاثیرگذار است. شاید به این دلیل که دانش آموز اوقات بیشتری را با دوستانش سپری خواهد کرد و حضور در سرویس های مدرسه باعث می شود تا دانش آموزان پس از ساعات تحصیلی بتوانند با خیالی آسوده به گفت و گو و بازی بپردازند.

صرفه جویی در زمان از دیگر مزایای سرویس مدارس است. دانش آموزی که هر روز بخواهد با وسایل نقلیه عمومی و یا پای پیاده به مدرسه برود، انرژی زیادی را صرف این کار خواهد کرد و زمان زیادی را هم از دست خواهد داد اما به وسیله سرویس مدارس، دانش آموزان با نظم زمانی خوبی هر روز جا به جا خواهند شد و زمان بیشتری ذخیره خواهند کرد.

خودرو ون یکی از پر طرفدارترین وسایل نقلیه برای سرویس مدرسه ها است زیرا ظرفیت خوبی در حد ١۵ نفر داشته و از ایمنی و فضای مناسبی هم برخوردار است.همچنین در خودرو ون، فضای مناسبی مهیا می شود تا دانش آموزان به گفت و گو بپردازند.

اما به این نکته نیز باید توجه داشت که سرویس مدارس منحصر به وسیله نقلیه نبوده و سلامت و شرایط راننده نیز بسیار مهم است. این امر در سال های اخیر مورد توجه بیشتری قرار گرفته است. از اولین شروط رانندگان برای سرویس مدارس، غیر سیگاری بودن آنان است تا سلامت جسمی دانش آموزان به خطر نیافتد.شرکت های خدمات سرویس مدارس، به صورت جدی سلامت روانی رانندگان را نیز بررسی می کنند.

به تازگی و با تلاش های پلیس راهور، رانندگان تاکسی که در سرویس مدارس کار می کنند تحت آموزش های تخصصی قرار گرفته اند. در این کلاس ها تمرکز بر رفتار رانندگان با دانش آموزان و همچنین خطرات و مقررات است. غیر از رانندگان تاکسی، شرکت های خدمات سرویس‌ مدارس خصوصی نیز به صورت جداگانه رانندگان خود را مورد تست و ارزیابی قرار می دهند. با آمدن سرویس های جدید هوشمند، والدین از زمان سوار شدن فرزندشان به سرویس مدرسه تا انتهای مسیر می توانند وضعیت فرزندشان را با استفاده از گوشی هوشمند نظارت کنند.

سرویس مدارس

قوانین سرویس مدارس

سرویس های مدرسه در سراسر کشور از قوانین یکسانی تبعیت می کنند برخی از این قوانین عبارت اند از:

١.داشتن اساسنامه و شماره ثبت

٢.معرفی خودروها و رانندگان واجد شرایط به مراجع صدور مجوز تأسیس

٣.دارا بودن اجازه‌نامه تأسیس از مراجع مربوط

بیشتر بخوانیم :کرایه اتوبوس توریستی

سرویس مدارس

شرایط راننده خودروهای حمل و نقل دانش‌آموزان مدارس

الف. دارا بودن حداقل 23 سال تمام

ب. دارا بودن گواهینامه معتبر برای رانندگی با وسیله نقلیه مربوط

ت. نداشتن سوء پیشینه مؤثر کیفری و همچنین عدم محکومیت به محرومیت یا محدودیتهای رانندگی

ث. رانندگان سرویس مدارس باید دارای گواهی صلاحیت رانندگی خودروهای حمل و نقل مدارس دانش‌آموزان باشند.

قوانین بالا از آیین نامه اجرایی حمل و نقل دانش آموزان مدارس استخراج شده اند.

بیشتر بخوانیم : سرویس ایاب و ذهاب

سرویس مدارس

مدارک مورد نیاز جهت ثبت نام سرویس مدارس در سال تحصیلی  00 – 99

1- اصل شناسنامه

2- اصل گواهینامه رانندگی

3- اصل مدرک کارت ملی

4- اصل بیمه نامه

5- اصل معاینه فنی خودرو

6- اصل کارت خودرو

7- اصل سند خودرو

8- عکس 3 * 4

9- قبض تلفن محل سکونت فعلی

10- گواهی عدم اعتیادو سوپیشینه به تشخیص سازمان تاکسیرانی با دریافت معرفی از دفاتر خدمات می باشد.

سرویس مدرسه تمام ناحیه ها باید به صورت دو جانبه با مدرسه و اولیا تعامل داشته باشند و نسبت به وقت شناسی و رعایت اصول ملزم هستند.هزینه سرویس مدارس در ابتدای سال تحصیلی توسط مراجع ذیصلاح تعیین و هر مدرسه با محاسبه آن، نرخ را  از والدین دریافت می کند. قرارداد سرویس مدارس معمولا ٨ تا ٩ ماهه بسته می شود و هزینه هر سرویس با توجه به میانگین مسیری که راننده می پیماید و همچنین نوع خودرو مقرر می شود.

ضمن اینکه تعداد روزهای سرویس دهی در هر ماه ٢٠ روز محاسبه شده و در ماه های فروردین و خرداد نیز کرایه براساس تعداد روزهای سرویس دهی محاسبه خواهد شد.اخبار سرویس مدارس جزو اخباری است که والدین همواره برای دریافت آخرین قیمت و اطلاعات دنبال می کنند. این اخبار توسط انواع کانال های خبری پوشش داده می شوند.

دانش آموزان برای دریافت خدمات از سرویس مدارس  ملزم به وارد کردن اطلاعات دقیق در سیستم ثبت نام اینترنتی سرویس مدارس به این آدرس http://ssm.tehranedu.ir/ هستند سهمیه بنزین سرویس مدرسه ماهیانه مطابق جدول سهمیه طرح مدیریت مصرف سوخت واریز خواهد شد. در انتها می توان گفت سرویس مدارس خدمتی است که همواره رو به پیشرفت بوده و امروزه انواع شرکت های معتبر سرویس های مدرسه تحت نظارت آموزش و پرورش و پلیس راهنمایی و رانندگی در حال خدمت رسانی می باشند.

سرویس مدارس

سرویس مدرسه خصوصی

در حال حاضر تفاوتی ندارد که فرزند شما در مدارس دولتی تحصیل می کند یا خصوصی، در هر صورت استفاده سرویس مدارس یکی از مهم ترین اقدامات برای محافظت از آنها در برابر ناامنی ها می باشد. با توجه به اینکه فاصله مدارس غیر انتفاعی در اغلب مواقع بیشتر از مدارس دولتی به خانواده ها می باشد، به همین دلیل استفاده از خدمات سرویس مدارس خصوصی تقاضای زیادی دارند. این خدمات توسط خودروهای مختلف در ظرفیت های متفاوت ارائه شده و رانندگان آنها همگی از سلامت جسمی و اخلاقی برخوردار می باشند. استفاده از این خدمات مزایای متعددی به همراه دارد که از مهم ترین آنها می توان به گزینه های زیر اشاره نمود:

 • استفاده بهینه از زمان به دلیل عدم نیاز به همراهی والدین با دانش آموزان در مسیر رسیدن به مدرسه
 • ایجاد شرایط ایده آل در محافظت از دانش آموزان در برابر نا امنی های موجود در مسیر مدرسه
 • فراهم شدن شرایط مناسب برای بازی و سپری کردن لحظات خوش با دوستان در سرویس مدرسه
 • ایجاد برنامه ریزی بهتر و جلوگیری از حضور با تاخیر دانش آموزان در مدرسه

شرایط سرویس مدارس

با توجه به اهمیت بسیار زیاد سلامت اخلاقی و جسمی رانندگان و فراهم شدن شرایط کاملا امن در مسیر مدرسه برای دانش آموزان، تمام رانندگان لازم است از شرایط زیر برخوردار باشند:

 • تمام رانندگان لازم است برگه سوپیشینه اخلاقی از سازمان های مربوطه ارائه دهند.
 • رانندگان محترم لازم است از سلامت اخلاقی و روانی برخوردار باشند.
 • رانندگان سرویس مدارس لازم حداقل 23 سال سن باید داشته باشند.
 • ارائه گواهینامه دارای اعتبار توسط راننده کاملا ضروری می باشد.
 • تمام خودروهای فعال در این زمینه لازم است دارای بیمه نامه و معاینه فنی خودرو باشند.

2 دیدگاه
 1. مهدی گفت:

  باسلام
  علاوه برمبلغی که شرکت حمل ونقل دانش آموزان،بابت ورودی ازراننده می گیرد(همگام انحام ثبت نام )آیا مدارس هم مجازهستندازرانندگان پول دریافت کنند؟
  ۱۰درصدارمجموع کذایه دریافتی بایدبه حساب مدرسه واریزشودیاشرکت؟
  اخیرامدرسه ای که سرویس آن راانجام میدهم(درشهرستان)مبلغ۲/۵۰۰/۰۰۰ریال بابت همان نشان مخصوص ازرانندگان طلب کرده،چگونه است که شرکت،آموزش وپرورش(مدرسه)هیچ گونه امکانات وامتیازیربرای راننده وخودروهاقائل نیست وتنها به نحوی بایدمتحمل هزینه تراشی های عده ای که به هیچ وجه صلاحیت وتخصصی دراین امرندارند شود!!؟

 2. MELIKA گفت:

  سرویس مدارس دولتی حداقل مجاز منتظر ماندن برای دانش اموزان چند دقیقه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما