اتوبوس ولوو B12

اتوبوس ولوو B12 که با نام ولوو B12R هم شناخته می‌شود، یکی از اتوبوس‌هایی است که موتور خود را در قسمت عقب دارد و از سال 1991 تا 2001 در شرکت ولوو در کشور سوئد تولید می‌شده است. این مدل، اولین اتوبوس شاسی بلند ولوو بود که موتوری عمودی داشت. که در سال 1370 بعد از قرارداد و گرفتن نمایندگی فعالیت خود را در عرصه حمل ونقل عمومی مسافری کشور شروع کرد. در دهه 1380 شمسی شرکت های اتوبوس سازی فعالیت خود را بیشتر کردند. این فعالیت باعث رقابتی زیبا در تولید اتوبوس های بین شهری شده بود. شرکت رانیران با عرضه اتوبوس های مدل ولوو B12R توانست جاده های ایران را تحت تسلط خود درآورد. ظرفیت سرنشینان در نوع دو محور این اتوبوس 1+1+42 است.

یکی از محصولات شرکت ولوو که به عنوان قدیمی ترین محصولات حمل و نقل آن محسوب می‌شود اتوبوس ولوو B12B است که با داشتن امکانات بسیار در دوران خود توانسته است به خوبی در بازار های داخلی خود را نمایان کند؛ به همین دلیل است استفاده از این مدل در کشور ایران بسیار رایج شده بود و رانندگان بسیار از آن لذت می‌برند. اما امروزه به دلیل گذشت زمان سبب شده است استفاده از این اتوبوس کم تر شده و تولید آن متوقف شده است. شرکت رانیران در ایران نمایندگی تولیدات عمده ای از محصولات ولوو را دارد و هنوز هم این مدل را در داخل کشور تولید می‌کند.

شرکت رانیران با تولید مدل‌های مختلف اتوبوس ولوو سعی می کرده است که همپای رقبای جهانی خود از تکنولوژی دنیا و علم روز در زمینه‌ی حمل و نقل استفاده نماید، تا حداقل در بازار خاورمیانه از تولید کنندگان نمونه باشد و در چشم اندازی نزدیک پای خود را از مرزها فراتر گذاشته و به بازار جهانی بیاندیشد.

انواع اتوبوس ولوو B12 باداشتن سالنی بسیار بزرگ و همچنین استفاده از بهترین امکانات به عنوان یکی از بهترین ها در بین رقبای خود می‌باشد. با استفاده از این اتوبوس به خوبی می‌توان در مسیر های بسیار طولانی مسیری بسیار ایمن را تجربه کرد و در طی مسیر مسافران احساس راحتی را خواهند داشت تا بتوانند مسیری بسیار کوتاه را تجربه کنند. با استفاده از این امکانات سبب شده است تا بتوانید به خوبی از این اجاره اتوبوس استفاده کنید. قدرت بسیار بالا از لحاظ موتور یکی دیگر از مزیت های این اتوبوس محسوب می‌شود که می‌تواند به خوبی از پس مسیر های سخت و با داشتن شیب بالا پاسخگو باشد.

شرکت رانیران نمایندگی رسمی اتوبوس های ولوو در ایران می‌باشد، این شرکت به دلیل استفاده بهترین متریال در ساخت توانسته است که اتوبوس های تولیدی شرکت ولوو را در ایران به مونتاژ برساند و بتواند با داشتن خدمات پس از فروش محصولات این شرکت به خوبی در بین خریداران و مردم جا بیندازند. به طوری که فروش محصولات ولوو را در زمان اوج تولید خود به بالا ترین حد آن رسانده بودند.

مشخصات فنی اتوبوس ولوو b12

از ویژگی های کلی آن می‌توانیم به قدرت بسیار بالا ظرفیت بالا صندلی های راحت در مسافت های طولانی قدرت ایمنی بالا با استفاده از ترمز های به روز و ارتقا یافته هنوز هم میتواند به عنوان یکی از گذینه های خوب به عنوان اتوبوس حمل مسافر در داخل کشور باشد و بتواند روزانه 100 ها مسافر را در سطح کشور جا به جا کند و به مقصدشان برساند.

این اتوبوس شامل سه نوع می باشد. معمولی، TX و BUGIE كه نوع اتوبوس باگی این اتوبوس‌ها سه محوره است و در صندلی‌های عقب فشار کمتری را به مسافر وارد می‎کند؛ تعداد صندلی در این اتوبوس‌ها به دلیل کشیده‌تر بودن 1+1+49 عدد است. موتور این اتوبوس‌ها به علت سه محوره بودن کمی قوی‌تر است، اما استهلاک آن‌ها نیز بالاتر است. اتوبوس های باگی به دلیل سه محوره بودنشان بالا و پایین و تکان های کمتری دارد و جزو اتوبوس ها ی با کیفیت و راحت محسوب میشود.

اتوبوس ولوو B12 رنگ یکنواخت در تمام نقاط بدنه دارد و طول اتاق آن 12.5 متر است و 6 چرخ دارد. موتور 6 سیلندر، سیستم ترمز ABS و فرمان هیدرولیک این مدل ولوو، آن را به اتوبوسی مقاوم در مسیرهای طولانی تبدیل کرده است. علاوه بر این، ولوو B12 کولر، یخچال، قهوه جوش، تلویزیون، میکروفون و رادیو، دوربین دنده عقب، سیستم گرمایی و جعبه کمک های اولیه را برای رفاه بیشتر مسافران در داخل خود دارد.

اما استهلاک و مصرف سوخت ولوو B12R بالا بود. این باعث شد تا رانندگان رو به خودرو کم استهلاک تر با مصرف سوخت کمتر بیاورند. ولوو B12R به دلیل قدرت بالا در بین رانندگان به موشک زمینی معروف شده بود. اکنون با وجود مدل های جدیدتر اتوبوس ولوو، مدل B12 در مسیرهای کوتاه و بین شهرهای کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما