سواری

در اين بخش به معرفی انواع خودروهای سواری که در صنعت حمل و نقل مسافر و نیز اجاره خودرو مورد استفاده قرار میگیرد، می پردازيم. خودروی سواری یا اتومبیل یکی از اختراعات بشر بوده است که از دیرباز تاکنون توانسته نقش بسزایی را در زندگی مردم ایفا کند، به گونه‌ای که امروزه همان‌طور که خود نیز مشاهده می‌کنید یکی از وسایل ضروری جهت جابجایی افراد از نقطه‌ای به نقطه دیگر می‌باشد. در حال حاضر در ایران هم مانند دیگر کشورهای جهان، ماشین که برای حمل و نقل مورد استفاده قرار می‌گیرد، جایگاهی ویژه در میان مردم یافته است به طوری دیگر روزی را نمی‌توانید بیابید که خیابان‌ها خالی از ماشین باشد. همان‌طور که خود نیز مطلع هستید این وسیله تحولاتی را در زمینه گردشگری نیز به وجود آورده است به گونه‌ای که هم اکنون بیشتر مسافرت‌ها توسط اتومبیل صورت می‌گیرد.

تاریخچه ماشین در ایران دارای سابقه‌ای چندین ده ساله است که در طی این مدت با فراز و فرودهایی رو به رو بوده است. جالب است بدانید که اتومبیل فورد بود که برای اولین بار توسط مظفرالدین شاه قاجار وارد ایران شد به «کالسکه دودی» معروف بود چرا که از این ماشین دود زیادی خارج می‌شد. کاربرد خودرو‌ها در زندگی امروزه بشر بسیار متنوع و بسیار گسترده است بطوری که اگر خودرو ها را از زندگی روزمره حذف کنیم شاید تمدن بشری دیگر به شکل کنونی وجود نداشته باشد.

ادامه مطلب...

قطعاً خود نیز می‌دانید که اولین اتومبیلی که در ایران ساخته شد «پیکان» بود که در «کارخانجات صنعتی ایران ناسیونال» تحت لیسانس کارخانه تالبوت انگلستان به تولید می‌رسید. گفتنی است که این خودرو در سال ۱۳۴۶ روانه بازار شد. در سال‌های اخیر تولید اتومبیل‌هایی با فناوری جدیدتر شروع شده است. پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۶، مزدا ۳۲۳، پراید و نیسان پاترول از این دست می‌باشند.

امروزه خودروهای سواری در کلاس های مختلفی توسط شرکت های خودروساز تولید می شوند؛ که برخی از آن ها عبارتند از : Sedan, Wagon, Crossover, Coupe, Hatchback, Van, Truck, Convertible, Luxury, Hybrid, SUV, CCV, SAC

ظرفیت سرنشینان یک خوردوی سواری بسته به نوع خودرو متفاوت می باشد؛ ولی وقتی نام یک خودروی سواری به گوش شما می رسد بصورت طبیعی تعداد 4 یا 5 نفر ظرفیت را برای آن خودرو در ذهن خود تداعی می کنید. البته بعضی از خودروهای سواری مانند خودرهای مینی ون و یا شاسی بلند و یا استیشن تعداد بیشتری صندلی برای سرنشینان در نظر گرفته شده است و تا 7 نفر را در خود جای می دهند.

اتومبیل های سواری کاربردهای زیادی چه به عنوان شخصی و یا بصورت عمومی دارا هستند. به لحاظ شخصی و انفرادی از دیرباز و از زمان ساخت اولین نمونه های خودرو در جهان، افراد در هر سطحی نیاز به وجود یک ماشین مناسب جهت رفت و آمد های روزانه و یا سفرهای کوتاه و بلند درون شهری و یا برون شهری را احساس می کردند؛ لذا این کالا به عنوان یک وسیله ارزشمند و کلیدی جایگاه بسیار مهمی در زندگی شهروندان ایفا می نماید.

از مهمترین کاربردهای خودروهای سواری می توان به تاکسی های خطی و یا امروزه بصورت تاکسی های اینترنتی اشاره نمود که در سطح شهرها وظیفه جابجایی مردم و مسافران را بر عهده دارند. در صنعت حمل و نقل مسافر نیز خودروهای سواری جایگاه بسیار ارزشمند و مهمی را به خود اختصاص داده اند که از جمله آنها می توان به موضوع اجاره خودروهای سواری در قالب اجاره خودروی با راننده و بدون راننده اشاره نمود که امروزه رشد چشمگیری در خصوص این صنعت برای خود بدست آورده است. شرکت ها و موسسات بسیاری در سطح جهان در زمینه خدمات اجاره خودرو فعالیت می نمایند.

یکی دیگر از کاربردهای مهم خودروهای سواری در بحث سفر و صنعت گردشگری می باشد. سفرهای زیادی در طول سال توسط خودروهای سواری در سطح جاده های کشور انجام می شود و مسافران زیادی در قالب خدماتی چون انتقال پایانه ها یا ترانسفر فرودگاهی، استقبال و بدرقه از هتل و مکان های اقامتی و نیز اجاره خودروهای تشریفاتی لوکس و ویژه جهت مراسم و مجالس مختلف از جمله سمینارها، همایش ها، و غیره انجام می شود.

از خودروهای سواری می توان در سرویس های ایاب و ذهاب کارکنان ادارات، سازمان ها، ارگان ها، شرکت ها، کارخانجات و نیز سرویس مدارس استفاده نمود و در شرکت ها و موسسات زیادی از این خودروهای در خدمات دربستی و اجاره کوتاه مدت و بلند مدت بکار گرفته می شود.

از دیگر مواردی که بعضی خودروهای سواری لوکس و لاکچری بکار گرفته می شود در زمان مراسم عروسی بعنوان ماشین عروس می باشد. یکی از ملزومات اصلی شب عروسی ایرانیان اتومبیل یا ماشین عروس می باشد، لذا خودروهای سواری زیادی در کشور وجود دارد که می توان از آن بعنوان ماشین عروس بهره برد.

در بازار ایران خودروهای زیادی وجود دارد که همه آنها را به لحاظ تولید به دو بخش خودروهای تولید داخل و خودروهای وارداتی تقسیم نمود. خودروهای تولید داخل یا به اصطلاح ایرانی، توسط تعدادی از شرکت های خودروساز در کشور تولید می گردد که به لحاظ خدمات پس از فروش و تأمین قطعات یدکی در وضعیت بهتری نسبت به خودروهای وارداتی یا تولید خارج، قرار دارند.

در حوزه کرایه و اجاره خودرو، بعضی از برندها و انواع خودروهای سواری شرایط بهتری داشته و از سوی شرکت ها و موسسات حمل و نقل و اجاره خودرو مورد استقبال بهتری قرار می گیرند. لذا این خودروها در ناوگان اغلب ارائه دهندگان این خدمات موجود بوده و به نوعی عمومیت پیدا نموده اند.

برخی از انواع سواری كه در ناوگان حمل و نقل ایران وجود دارند :

  • سواری پژو 405 (PEUGEOT 405)
  • سواری پژو پارس (PEUGEOT PARS)
  • (SAMAND LX) LX سواری سمند
  • (RENAULT L۹۰) Lسواری رنو ۹۰
  • سواری دنا پلاس (DENA PLUS)
  • سواری تویوتا کمری (TOYOTA CAMERY)
  • سواری کیا سراتو (KIA SERATO)
  • سواری هیوندا سونوتا (HYUNDAI SONOTA)
  • سواری کیا اسپورتیج (KIA SPORTAGE)
  • سواری هیوندا سانتافه (HYUNDAI SANTAFE)

تماس با ما