قلعه رودخان

در این مقاله ما سعی کردیم نحوه دسترسی و مسیر های منتهی به قلعه رودخان و روش های اجاره خودرو و کرایه وسیله نقلیه مناسب جهت عزیمت و سفر به قلعه رودخان را برای شما مشخص نماییم.

قلعه رودخان ميراث مهمي است از دژهاي نظامي حكومتي در گيلان. قلعه رودخان، اين قلعه مهم تاريخي كه مدت ها مركز فرمانروايان گيلان بوده است، از بزرگترين و باعظمت ترين دژهاي نظامي گيلان و حتي ايران محسوب مي شود. برخي از كارشناسان، بنياد قلعه رودخان را به دوره ساسانيان نسبت داده اند. قلعه رودخان در زمان سلجوقيان تجديدبنا شده و از پايگاه هاي مبارزاتي اسماعيليان به شمار مي رفته است.

قلعه رودخان در فاصله ۲۰ کیلومتری جنوب غربی فومن واقع شده است. مساحت قلعه رودخان بالغ بر ۵۰ هزار مترمربع و در ارتفاعی بیش از ۶۰۰ متر در بلندترین نقطه کوه واقع شده است. برای رسیدن به قلعه رودخان بعد از عبور از شهر فومن و گذشتن از روستاهای گشت، کردمحله، سیاه کش، شمس تالان، گوران پس، هولس کام، سیدآباد و قلعه رودخان به روستای حیدرآلات می رسیم که از این روستا تا محل قلعه رودخان حدود ۵ کیلومتر فاصله است. در حال حاضر بیشتر مساحت آن در قالب طرح پارک جنگلی، سنگ چین و شن ریزی شده است.

اگر تصمیم گرفتید از سمت فومن رهسپار قلعه رودخان شوید مسیر قلعه رودخان این‌گونه است که با عبور از روستاهای گشت، کرد محله، گشت رودخان، سیاه کش، گوراب پس، ملسکام، سعیدآباد به روستای قلعه رودخان می‌رسیدکه پس از عبور از حیدرآلات و طی سه کیلومتر جاده خاکی به روستای قلعه دنه یا قلعه دهنه رسیده، سپس وارد اراضی پارک جنگلی قلعه رودخان می‌شوید. بعد از آن ۱/۵ تا دو کیلومتر باقی مانده تا صعود به قلعه را باید پله‌نوردی کنید و از پله‌های تعبیه شده که نزدیک به هزار پله می‌شود بالا بروید. فاصله ی ماسوله تا قله رودخلن ۴۵ کیلومتر و تا فومن ۲۵ کیلومتر است. برای رفتن به قلعه رودخان باید از شهر فومن راه بیفتید و بعد از گذشتن از چند روستا، به روستای قلعه رودخان برسید و ۳ کیلومتر بعد از آن، به اراضی پارک جنگلی برسید. در ضمن اگر از سمت تهران می خواهید به این منطقه بروید باید بدانید که؛ فاصله تهران تا قلعه رودخان از یک مسیر ۳۶۰ کیلومتر و از یک مسیر دیگر، ۳۹۰ کیلومتر است.

بهترین زمان سفر به قلعه رودخان

  • قلعه رودخان در بهار: در این فصل سرسبزی و طراوات جنگل، آوای رودخانه، هوای مطبوع و دلپذیر؛ موسیقی زیبایی از طبیعت را در این مکان می‌نوازد و آدمی را به سوی فرامی‌خواند. بهار بهترین زمان برای سفر به این مکان شگفت‌انگیز است.
  • قلعه رودخان در تابستان: این قلعه در تابستان پذیرای گردشگران زیادی است که برای رهایی از گرمای تابستان به دل جنگل فومن می‌زنند و راه رسیدن به قلعه را در پیش می‌گیرند تا به اعماق تاریخ سفر کنند.
  • قلعه رودخان در پاییز: رودخان در پاییز جلوه و زیبایی مسحوره کننده‌ای دارد. رنگارنگی طبیعت و جنگل، منظره‌ای زیبا را به این قلعه بخشیده است و سحرانگیزی آن را دوچندان می‌کند.
  • قلعه رودخان در زمستان: در فصل زمستان این قلعه دلنوازی خاص خود را دارد. پوشیده بودن این مکان در دانه‌های سپید و مروارید مانند برف آن را بسیار تماشایی کرده و گویی لباسی سپید یکدستی بر تن کرده و به خواب زمستانی فرو رفته است.

‌چرا باید قلعه رودخان را دید؟‌

این منطقه دارای ۲ بخش به نام قوزخانه و ارگ در قسمت غربی است. از لحاظ قسمت شرقی و غربی این بنا باید بگوییم که در قسمت شرقی، زندان ها، آبریزگاه، وروری های دوازده گانه و حمام قرار گرفته و در قسمت غربی نیز؛ آب انبار، سردخانه، چشمه، چندین قسمت مسکونی، ۴۰ برج دیده بانی، اتاق های ۸ ضلعی، شاه نشین، ارگ و برخی از نقاط دیگر قرار گرفته است. از ویژگی های دیوار قلعه رودخان این است که دور تمام این برج و باروها، حفره هایی وجود دارد که شیب دار هستند. کاربرد این قسمت ها، برای مواقع جنگی است و برای تیراندازی و ریختن مواد مذاب بر روی سر دشمنان تعبیه شده بوده اند.

نکته ی جالبی که درباره ی این منطقه وجود دارد این است که این دژ هیچ وقت اجازه ی ورود هیچ مهاجمی را به خود نداده است و تا به حال هیچ کسی نتوانسته است که آن را فتح کند. تعداد پله های این قلعه یکی از سوالاتی است که معمولا کسانی که قصد رفتن به آن را دارند درباره ی آن زیاد می پرسند. بگذارید تا جواب این سوال را اینگونه بدهیم که یکی از نام های قلعه رودخان، قلعه ی هزار پله است! البته تعداد دقیق پله های قلعه رودخان، ۹۳۵ عدد است.

برای رفتن به قلعه رودخان چه خودرویی مناسب است و از کدام وسیله نقلیه استفاده کنیم؟

جهت عزیمت به قلعه رودخان از انواع خودرو های گروهی و انفرادی می توان استفاده کرد. به جهت مسیر پرپیچ و خم کوهستانی و قلعه رودخان بهترین خودروی جمعی برای سفر به این قلعه خودروی میدل باس می باشد که از نظر ابعاد از اتوبوس کوچکتر و از مینی بوس بزرگتر است. البته این مسئله به تعداد مسافران این سفر نیز بستگی مستقیم دارد؛ لذا می توان از اتوبوس های تشریفاتی و کلاسیک بصورت کرایه دربستی و مینی بوس های ویژه و کلاسیک جهت اجاره دربستی استفاده نمود. در ضمن برای تعداد نفرات کمتر از 10 نفر انواع خودروهای ون در کلاس های مختلف پیشنهاد می گردد و شما می توانید به راحتی جهت اجاره ون و یا کرایه خودروهای گروهی از جمله مینی بوس و میدل باس به راحتی در وب سایت شرکت دریان سفر امید نسبت به رزرو آنلاین از طریق فرم درخواست خودرو اقدام نمایید.

شرکت حمل و نقل دریان سفر امید با بهترین کادر عملیاتی و ناوگان متنوع از خودروهای گروهی بهترین گزینه برای اجاره و کرایه وسیله نقلیه توریستی جهت سفر به قلعه رودخان می باشد. شرکت های گردشگری و آژانس های مسافرتی می توانند جهت هماهنگی و درخواست رزرو برای برنامه ریزی تورهای یکروزه و چند روزه خود با کارشناسان شرکت دریان سفر امید تماس برقرار نمایند.

روش ها و مسیرهای ارتباطی با شرکت دریان سفر امید بشرح ذیل است :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما