میدل باس

در این بخش به معرفی انواع خودروهای گروهی از نوع میدل باس (میدی باس) می پردازیم و از انواع آن را كه بیشتر در كشور ایران در حوزه مسافربری بین شهری مورد استفاده قرار می گیرد، بررسی می كنیم. امروزه شرکت‌ های متعددی به تولید میدل باس تشریفاتی و معمولی می‌پردازند كه اغلب این سازندگان از میان تولید‌کنندگان خودروهای سنگین برتر چینی هستند و اکنون با تأسیس نمایندگی‌ هایی در داخل کشور ایران نیز فعالیت می‌کنند.

میدی باس یا به اصلاح دیگر میدل باس در رده بندی خودرویی یك نوع مینی بوس یك طبقه است كه در اصل از مینی بوس بزرگ تر و از اتوبوس كوچكتر است و از لحاظ طولی بین 8 تا 11 متر می تواند طول داشته باشد. میدی باس در خیلی از نقاط دنیا جا افتاده و از آن به وفور استفاده می شود كه مهمترین آنها كشور انگلستان می باشد و دلیل آن هم شاید كشف صرفه اقتصادی بسیار بالای استفاده از این رنج خودروی جمعی می باشد كه در كشور ما خیلی دیر ورود یافته و اكنون هم كه اتفاق افتاده با اقبال عمومی مناسبی روبرو نشده است.

میدل باس ها از نظر ظاهری شبیه اتوبوس هستند؛ با ابعادی کوچکتر و البته با کنترل راحت تر به همین دلیل رانندگی با این وسیله در جاده های ناهموار و پرپیچ و خم ایران آسان تر است. میدل باس از طراحی منحصر به فرد، جذاب، بزرگ و جادار برخوردار است که باعث می شود مسافران احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشند. و همینطور ظاهر مدرن، طراحی مبلمان عالی و استفاده از مواد باکیفیت آن را محبوب کرده است....

ادامه مطلب...

این وسیله از تمام امکانات اتوبوس های توریستی مانند صندلی های متحرک، سیستم سرمایش و گرمایش با تهویه قدرتمند، محفظه بالای سر مسافران و کنار خودرو, همچنین سیستم صوتی و تصویری (مجهز به میکروفن، آمپلی فایر و بلندگوی سقفی) برخوردار است. با وجود تمام این امکانات ظرفیت آن در حدود ۳۲ نفر است که خلوت بودن آن موجب آرامش بیشتر مسافران می شود. میدل باس با ویژگی های استاندارد برای تورهای خانوادگی، مسافرت های شرکتی، تورهای طبیعت گردی و بوم گردی و دیگر گروه های سفری که به آسایش در سفر اهمیت می دهند، مناسب است.

با توجه به اینکه ظرفیت حمل مسافر این محصول در حد 70 درصد یک اتوبوس بزرگ بین شهری می باشد، اما قیمت آن به نسبت، کمتر از درصد مذکور است که این موضوع، محصول میدل باس را از نقطه نظر سرمایه گذاری در خرید مقرون به صرفه نموده است. بدین ترتیب مقایسه هزینه های اولیه تعمیر و نگهداری و همچنین تعداد مسافر قابل جابجایی نشان داده است که استفاده از میدل باس به جای مینی بوس و اتوبوس صرفه جویی خوبی به همراه دارد.

این خودرو گروهی که به دلیل کوچک بودن از اتوبوس به میدل باس مشهور است، دارای LCD  و بلند گو میباشد. میدل باس دارای سیستم خنک کننده ( کولر ) بسیارخوب، قوی و همچنین جای مناسبی برای قرار دادن لوازم می باشد، در مکان هایی که تردد اتوبوس مشکل و امکان پذیر نیست بیشتر از میدل باس استفاده میشود، ظرفیت سرنشینان این خودرو که بین مینی بوس واتوبوس میباشد باعث شده میدل باس طرفداران زیادی بین آژانس ها و شرکت های برگزار کننده تورهای ایرانگردی پیدا کند .

میدل باس دارای یخچال است که مناسب برای قرار دادن حدود 40 بطری آب معدنی می باشد. سیستم صوتی حرفه ای برای تورها و جعبه صندوق چمدان مجزا از اتاق فضای بار کابین در بالای سر مسافر و صندلی های قابل تنظیم از دیگر امکانات میدل باس است.

میدل باس از نظر ظرفیت و ابعاد و اندازه از اتوبوس کوچکتر، از مینی بوس بزرگتر، و تعداد صندلی های آن ۳۱ الی ۳۳ نفر می باشد،. میدل باس به علت شین و فنر بندی و اسکلت ماشین در مسیرهای طولانی باعث خستگی مسافر می گردد. عدم راحتی مسافرین در تور های با مسافت بالا، به دلیل افزایش تکان های این ماشین نسبت به ماشین های بزرگتراست به همین علت برای مسافت های کمتر از ۴۰۰ کیلومتر و برا ی سفرهای 1 تا 3 روزه میتواند مناسب باشد و پیشنهاد می گردد.

میدل باس ها نیز مانند اتوبوس ها در دو گونه شهری و بین شهری ساخته می شوند كه تفاوت آنها در ارتفاع كف، تعداد پله ها، نوع و تعداد صندلی هاست كه نمونه های مورد بررسی ما بدلیل بهره جویی از كف بلند(High Floor) ، تعداد زیاد صندلی ها، سطح امکانات، محفظه حمل وسایل مسافر كه در زیر خودرو جای می گیرد و مكانیزم باز شدن بادی و به بیرون در مسافران، در طبقه بندی بین شهری جای می گیرد.

در زمانی که تعداد مسافران کمتر ازظرفیت یک اتوبوس می باشد، که بدیهی است وسیله نقلیه هر تور متناسب با تعداد نفراتش انتخاب می گردد تا باعث تحمیل هزینه اضافی نگردد. میدل باس ها در بوم گردی و طبیعت گردی که لازمه آن جاده های خاکی و غیر شوسه می باشد، مناسب تر است. امکان انتخاب محل حرکت و تردد این خودرو در اغلب نقاط شهرها وجود دارد. تردد ماشین تا نزدیکترین نقطه به جاذبه های تعریف شده تور امکان پذیر است. به دلیل طویل بودن اتوبوس و عدم تردد راحت در مسیرهای کوهستانی و باریک و بخصوص مسیرهای طبیعت گردی میدل باس مناسب تر می باشد و این به علت گیربکس خاص این وسیله نقلیه است. میدل باس بیشتر توسط گردشگران جهت طبیعت گردی و بوم گردی مورد استفاده قرار می گیرد.

میدل باس مدل یوتانگ از سال 1384 وارد ایران شد و ساخت کشور چین می باشد که توسط شركت سایپا دیزل مونتاژ و عرضه می شد. میدل باس مدل پیشرو از سال 1392 توسط کارخانه پیشرو دیزل اصفهان تولید شد. که مدل یوتانگ آن تا سال ۹۱ تولید گردید و بعد از آن بنام پیشرو توسط شرکت پیشرو دیزل اصفهان تحت نظارت کمپانی های بین الملی تولید می گردد. میدل باس دارای موتور ۶.۷ لیتری دیزلی ۶ سیلندر خطی و گشتاور خروجی RPM1400 و استاندارد آلایندگی Euro 3  می باشد. در مدل یوتانگ 31 صندلی برای سرنشینان وجود دارد اما در مدل پیشرو 33 صندلی برای سرنشینان وجود دارد. در مدل پیشرو ارتفاع داخل ماشین نسبت به مدل یوتانگ بیشتر است. درمدل پیشرو یخچال وجود دارد اما در مدل یوتانگ به علت فضای کم ماشین، یخچال تعبیه نشده مگر اینکه صاحب خودرو، تعداد صندلی ها را کم کند و به جای آن یخچال بگذارد.

مهمترین انواع میدل باس هایی كه در ناوگان حمل و نقل ایران وجود دارند :

  • میدل باس یوتانگ (YUTONG)
  • میدل باس پیشرو (PISHRO)

تماس با ما