سواری رنو L90

ال۹۰ یا تندر۹۰ خودرویی است که در ایران توسط شرکت رنو پارس که کنسرسیومی از شرکت‌های ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو است، برای تولید تندر ۹۰ و ساندرو تشکیل شده ‌است، تولید می‌شود.
تندر ۹۰ نامی است که طرف ایرانی در قرارداد با رنو بر روی رنو لوگان گذاشته ‌است؛ اما عموم مردم به دلیل تکرار زیاد عبارت L90 در اخبار و حواشی مربوط به این خودرو، همین نام را برای لوگان در گفتارهای روزمره به کار می‌برند. L90 در واقع کد اتاق مدل سدان خانواده X90 بوده که معادل لوگان است. نسل اول این اتومبیل از سال ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ تولید شد. نسل دوم از اوایل سال ۲۰۱۳ آغاز به تولید نمود. خانواده لوگان (X90) یکی از معدود خانواده خودروهای ارزان قیمت در سطح جهان است.

این خودرو با تکیه‌ بر قیمت مناسب، ابعاد جمع و جور، استهلاک کم پیشرانه و همچنین کیفیت بالای خود علاوه ‌بر بازار کشور سازنده در بازار سایر کشورهای جهان نیز بسیار خوش درخشید. در میان کشورهای مختلف، کشور ما نیز از این قاعده مستثنی نبوده و در سال 1386توانست میزبان این سدان پرآوازه باشد. تندر 90 یا ال 90 در ابتدا با 4 تیپ مختلف به بازار کشورمان عرضه شد که همگی آنها به پیشرانه 4 سیلندر 1.6 لیتری (K4M) مجهز بودند، اما از لحاظ امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی با هم تفاوت داشتند.

تندر 90 از موتور 1600 سي سي با توان 105 اسب بخار بهره مي برد كه اين ميزان قدرت در اين كلاس از خودروها قابل توجه است. اين موتور داراي 16 سوپاپ بوده و از سيستم سوخت رساني انژكتوري الكترونيكي سود مي برد. اين خودرو داراي 5 دنده در مدل دستي و 4 دنده در مدل اتومات مي باشد. تندر90 داراي شاسي و ساختار بدنه بسيارمحكم است كه ضربات وارده به اتاق را در تصادفات به كليه قسمت هاي بدنه تقسيم كرده و از ورود مستقيم انرژي به سرنشينان جلوگيري مي كند.

ازنظر جادار بودن همين بس كه سه نفر با قد 180 سانتي متر مي توانند به راحتي در صندلي عقب تندر 90 بنشينند. صندوق عقب اين خودرو نيز با ظرفيت 510 ليتر براي هر خانوده اي در سفرهاي طولاني مناسب است. كليه مراحل بدنه سازي، رنگ آميزي، مونتاژ و تكميل كاري تندر90 در خطوط مجهز توليد شركت ايران خودرو انجام مي پذيرد. بكارگيري اتوماسيون سطح بالا در خطوط توليد شركت كه بزرگترين و پيشرفته ترين خودروساز خاورميانه است، بازديدكنندگان و صنعتگران سراسر جهان را به شگفتي و تحسين وا مي دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما