سواری کیا سراتو

کیا سراتو خودرویی است که از سال ۲۰۰۳ تاکنون تولید شده‌ است. این خودرو از نوع خودروهای موتور جلو محور جلو است. این خودرو در مدل‌های سدان و کوپه تولید می‌شود. البته شرکت کیا موتورز در سال ۲۰۱۶ تولید مدل کوپه را متوقف کرد. نسخه هاچبک این خودرو نیز در حال حاضر تولید می‌شود که البته در ایران عرضه نمی‌گردد.

کیا سراتو در سه نسل تولید شده ‌است که نسل دوم این خودرو اکنون در ایران توسط شرکت سایپا مونتاژ می‌شود و در دو نوع دستی ۱۶۰۰ و اتومات ۲۰۰۰ عرضه می‌شود. نسخه سایپا از برخی آپشن‌ها بی‌بهره است؛ که البته پی قراردادی بین سایپا و کیا موتورز نسخه‌ای از این خودرو با سانروف، سنسور عقب، دوربین عقب، صندلی‌های چرم، روکش چرم جدید صندلی‌ها، سیستم تعویض دنده پشت فرمان، سیستم مولتی‌مدیا با ناوبری GPS و صفحه جلو آمپر و کیلومترشمار جدید تولید شد. همچنین این خودرو به عنوان خودروی هر دو یگان راهنمایی و رانندگی و نیروی انتظامی انتخاب شده‌ است. همچنین اطلس خودرو، نماینده رسمی کیا موتورز در ایران، این خودرو را تا نسل سوم عرضه نموده و به دلیل ممنوعیت واردات، تا مدل ۲۰۱۷ آن موجود است. تولید کیا سراتو در شرکت سایپا به دلیل نبود قطعه متوقف شد.

این خودرو در سال 2012 شامل تغییراتی در بخش فنی از جمله ارتقای جعبه دنده 4 سرعته به 6 سرعته (در مدل های 2 لیتری اتوماتیک) همچنین به روز شدن برخی از امکانات رفاهی شد. به طور کلی سراتو با دو موتور 1.6 و 2 لیتری با جعبه دنده های دستی و اتوماتیک در ایران عرضه شد. پس از ورود سراتوی نسل 3 در سال 2014، تولید این خودرو توسط کمپانی کیا متوقف شد، اما شرکت سایپا با همکاری کیا اقدام به مونتاژ کیا سراتو کرد و این خودرو را با اعمال برخی ارزان سازی ها عرضه کرد.

طراحی کابین سراتو را می‌توان خوب ارزیابی کرد و در برخی بخش‌ها همانند فرمان، باوجود گذشت چندین سال از زمان طراحی، همچنان طراحی مطلوبی دارد. البته داشبورد ظاهر ساده‌ای دارد و در کنسول مرکزی کلیدهای کنترلی قرار گرفته‌اند. داشبورد از پلاستیک سخت ساخته شده که کیفیت مطلوبی دارد هرچند در مدل‌های مونتاژی، کیفیت متریال به کار رفته در کابین، افت چشمگیری داشته است. کیا سراتو 2010 تجهیزات رفاهی چون 6 کیسه هوا، سیستم صوتی با قابلیت پخش صوتی و تصویری، سنسور پارک عقب، گرمکن صندلی‌های جلو، چراغ‌های جلو اتوماتیک و کروز کنترل را در اختیار شما قرار می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با ما